Co może zrobić windykator?

Windykacja to nic innego jak proces, w ramach którego dłużnik doprowadzany jest do wykonania swojego zobowiązania wobec wierzyciela. Przeprowadzeniem tego procesu z reguły zajmuje się firma windykacyjna lub windykator, natomiast nie każdy do końca wie, co tak w zasadzie może windykator? Z drugiej strony, lista dłużników wciąż rośnie, dlatego też warto wiedzieć, czym tak w zasadzie jest windykacja, jak wygląda ten proces i co może firma windykacyjna. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że windykacja może występować w dwóch odmianach – miękkiej oraz twardej. Pierwszy przypadek – windykacja polubowna – zakłada dobrą wolę dłużnika, który dogaduje się z wierzycielem i spłaca swój dług. Wierzyciel może w tym celu skorzystać chociażby z negocjacji czy mediacji, aby pozostać w dobrym kontakcie z dłużnikiem i w ten sposób uzyskać swoje należności, nie narażając przy tym swoich relacji. Z kolei windykacja twarda, czyli sądowo-egzekucyjna, zakłada dochodzenie swoich praw do należności poprzez różnego rodzaju czynności prawne.

http://www.ckkp.pl/

Z reguły celem takiego działania jest uzyskanie prawomocnego wyroku, na podstawie którego może dojść do egzekucji długu, czym zajmuje się komornik. Tego typu windykacja sądowo-egzekucyjna wiąże się jednak ze znacznie większymi kosztami, choć z drugiej strony często bywa zdecydowanie bardziej skuteczna niż windykacja polubowna, tym bardziej, że nie każdy dłużnik chce się dogadać.

Czego nie wolno firmie windykacyjnej?

Jeżeli wiemy już, czym jest tak w zasadzie windykacja, warto jeszcze dowiedzieć się, czego windykator nie może robić względem dłużnika. Chodzi tutaj przede wszystkim o takie czynności jak:

  • wejście do mieszkania dłużnika bez jego wyraźnej zgody,
  • straszenie sądem/komornikiem,
  • eksmisja z mieszkania,
  • zajęcie rachunku bankowego,
  • zajęcie mienia,
  • informowanie rodziny, bliskich czy pracodawcy o długu.

Wszystkie tego typu działania mogą nosić znamiona przestępstw, dlatego też warto wiedzieć, czego windykator nie może robić. Trzeba bowiem przy tym wszystkim pamiętać, że windykator nie jest komornikiem i nie są to instytucje tożsame.

Jakby tego było mało, windyaktor nie może również wprowadzać dłużnika w błąd, jeżeli chodzi o okoliczności związane z długiem oraz o skutki jego niespłacenia. Dodatkowo, windyaktor nie może przedstawić nam się i podawać się za komornika. Jak więc widzimy, windykacja powinna odbywać się w sposób legalny i z zachowaniem wszystkich praw. Dłużnicy powinni również pamiętać o tym, że w wielu przypadkach dochodzi do przedawnienia długu, które wynika z braku podjęcia odpowiednich działań przez wierzyciela w określonym czasie. Po danym okresie dochodzi więc do przedawnienia długu i jeżeli dłużnik podniesie taki zarzut w postępowaniu sądowym to zostanie ono oddalone. Jeżeli chcemy więc dochodzić naszego długu to należy zająć się tym tak szybko jak jest to możliwe, gdyż w przeciwnym razie może okazać się, że nasze możliwości są znacząco ograniczone.

Dodatkowo, wybierając firmę windykacyjną, której zadaniem będzie wyegzekwowanie naszego długu, dobrze jest postawić na przedsiębiorstwo, które działa w ramach prawnych i w żaden sposób nie nęka, ani nie oszukuje dłużnika.

https://atl-law.pl