Niebezpieczeństwa, płynące z rozwijającej się techniki

Wszyscy wiedzą, jak wiele świat i człowiek zawdzięczają nowoczesnej technice. Ogólny rozwój, postęp cywilizacyjny, ułatwianie codziennego życia – można by wymieniać jeszcze naprawdę długo, jednak trzeba też wspomnieć o zagrożeniach, które przyniosły ze sobą nowoczesne idee, stworzone w oparciu o innowacyjne technologie.

Na pewno trudno nie wspomnieć tutaj o wpływie, jaki często wywiera Internet na wielu ludzi. Często zdarza się, że człowiek, zbyt dużo spędzający na surfowaniu po Sieci, przestaje odróżniać rzeczywistość od świata wirtualnego.

Przez to zwykle cierpią na tym jego relacje z otoczeniem – zdarza się, że woli rozmawiać ze znajomymi za pośrednictwem komunikatora internetowego czy czatu niż „na żywo”, ponieważ to dostarcza mu większej ilości wrażeń. Co więcej, w Sieci aż roi się od przestępców, wykorzystujących naiwność oraz nieostrożność internautów.

Atakują, rozsyłając złośliwe programy, wyłudzające dane lub blokujące dostęp do komputera (blokada zwalnia się dopiero po uiszczeniu odpowiedniej kwoty okupu). Zdarza się też, że za pośrednictwem źle chronionego konta, cyber-złodzieje dostają się do funduszy losowej osoby i przelewają je na własne konto.