Czym jest windykacja?

Windykacja to pojęcie, z którym bardzo często możemy się spotkać przy różnego rodzaju działaniach związanych z przedsiębiorstwem i jego prowadzeniem. Nie każdy jednak wie, czym jest windykacja – warto więc zasięgnąć nieco więcej informacji w tym temacie. Samo słowo windykacja wywodzi się z języka łacińskiego i można stwierdzić, że chodzi tutaj przede wszystkim o dochodzenie swoich praw do rzeczy lub zapłaty, co odbywa się w sposób określony w przepisach. W związku z tym, wiemy już, że celem windykacji jest odzyskanie należności (pieniędzy lub rzeczy), a charakter takiego działania jest zgodny z obowiązującym prawem. Z reguły wyróżnia się dwa rodzaje windykacji. Wtedy mowa jest najczęściej o windykacji miękkiej (inaczej mówiąc polubownej) oraz windykacji twardej (inaczej mówiąc sądowej).
Czym te rodzaje się od siebie różnią? Przede wszystkim chodzi o wykorzystywane narzędzia, jakimi w obu przypadkach posługuje się windykator. I tak, narzędziami windykacji miękkiej są głównie:
- przypomnienia o dokonaniu zapłaty,
- wezwania do zapłaty/zapłaty z notami odsetkowymi.
Jeżeli natomiast chodzi o windykację twardą to nie bez powodu określa się ją również mianem sądowej. Z reguły postępowanie sądowe jest opcją w momencie, gdy proces windykacji miękkiej po prostu nie przynosi zamierzonych efektów. Przy tym wszystkim warto pamiętać, że istnieją jeszcze inne narzędzia i metody, nieco bardziej nowoczesne, takie jak na przykład wystawianie opinii o dłużniku, czy to w mediach społecznościowych, czy też na przykład na jego własnej stronie internetowej. Tego typu działanie ma dziś bowiem sporą moc oddziaływania i może okazać się niezwykle skuteczne.
Kto może skorzystać z windykacji?
Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta: każdy. Wszak dochodzenie swoich praw i odzyskiwanie należności za wykonane usługi może dotyczyć każdego. Mowa tutaj więc zarówno o zwykłym obywatelu, ale również o różnego rodzaju – mniejszych czy większych – przedsiębiorstwach. Głównie dlatego warto jest wiedzieć nieco więcej o samym procesie windykacji, gdyż może się okazać, że będziemy zmuszeni samemu z niej skorzystać. Dodatkowo, bardzo ważne jest również to, na jakim etapie rozpocznie się proces windykacji – im wcześniej, tym lepiej, gdyż wcześniej rozpoczęta windykacja ma zdecydowanie większe szanse na powodzenie. Z reguły, pierwszym etapem windykacji jest powstanie zobowiązania, które zazwyczaj wynika z nieopłaconych faktur czy braku zapłaty za wykonane pracy we wcześniej ustalonym terminie.
Kolejny etap to postępowanie polubowne, a jeżeli ono nie będzie skuteczne to z reguły dochodzi do postępowania sądowego. Jego celem jest uzyskanie tak zwanego tytułu egzekucyjnego, który stanowi podstawę do dalszego ubiegania się o odzyskanie długu. Dalej mamy jeszcze postępowanie klauzulowe oraz egzekucyjne. To pierwsze odbywa się na wniosek wierzyciela, a niekiedy także z urzędu. Jego celem jest uzyskanie klauzuli wykonalności, które może stanowić podstawę do egzekucji komorniczej. Z kolei postępowanie egzekucyjne ma na celu egzekucję zadłużenia, a co za tym idzie interwencją komornika w celu egzekucji wierzytelności.
adwokat rozwody katowice
Przeczytaj również: Windykacja telefoniczna i terenowa
Przeczytaj również: Jak zmotywować się w trudnej sytuacji finansowej – porady
Przeczytaj również: Windykacja odzyskuje nawet spore zaległości
Polecane artykuły

Co może zrobić windykator?
Windykacja to nic innego jak proces, w ramach którego dłużnik doprowadzany jest do wykonania swojego zobowiązania wobec wierzyciela. Przeprowadzeniem tego procesu z reguły zajmuje się firma windykacyjna lub windykator, natomiast nie każdy do końca wie, co tak w zasadzie może windykator? Z drugiej s

Gustowny zegarek dla mężczyzny
Mimo tego, że wokół królują nowe technologie, a smartfon stał się ogólnie dostępnym produktem, wśród mężczyzn istnieją też tacy, którzy nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez zegarka. Zwolennicy tego typu urządzeń zwykle zwracają też uwagę na ich wygląd. Warto więc, by podczas wybierania odpowiedn