Aparat cyfrowy

Utrwalanie rzeczywistości od zawsze fascynowało człowieka. Dawniej prym wiodło malarstwo, teraz natomiast bardzo popularnym sposobem przenoszenia otoczenia na określony nośnik, jest fotografia. Dziedzina ta wciąż się rozwija i jej również nie ominęła cyfryzacja.

Aparaty kompaktowe lub cyfrowe lustrzanki są bardzo często wybierane przez ludzi jako sprzęt do realizowania swojego hobby czy też po prostu do robienia rodzinnych pamiątek. Zapisywanie obrazu w aparacie cyfrowym przebiega podobnie jak zapisywanie informacji w pamięci komputera. Dzięki temu, że zrobione nim fotografie można za pośrednictwem nośnika danych (odpowiedniej karty pamięci), zgrać na komputer, udaje się wykonać niezliczoną ilość kopii jednego zdjęcia. Następnie można je dowolnie modyfikować – ze zdjęcia HDR może powstać fotografia czarno biała, a zdjęcia w klasycznym formacie można łatwio przyciąć do formy kwadratu.

Aparaty cyfrowe można podzielić na cztery podstawowe rodzaje. Pierwszym z nich są aparaty kompaktowe, cechujące się zwartą budową, niedużym rozmiarem i prostotą obsługi (są to zwykle automaty, w których nie ma żadnych ustawień manualnych). Drugie można wymienić lustrzanki cyfrowe, bazujące na lustrzance jednoobiektywowej, z tą drobną różnicą, że błonę światłoczułą zastępuje duża matryca (mniej więcej rozmiary pojedynczej klatki filmu małoobrazkowego).

www.kszielonoczarni.pl

Kolejnym typem jest bridge camera, czyli hybryda, niemożliwa do zakwalifikowania ani do lustrzanek, ani do aparatów kompaktowych. Ostatnim urządzeniem są bezlusterkowce, charakteryzujące się brakiem lustrzanego układu optycznego, choć można w nich wymieniać obiektywy.

https://strefaplastyka.pl/s/media-malarskie/media-do-farb-akrylowych/